Anglické výkladové slovníky

Výkladové slovníky popisují a vysvětlují slovíčko za použití shodného jazyka jako je hledané slovíčko. Jsou vhodné pro středně pokročilé studenty. Jsou slovníkem typu: angličtina-angličtina.

Z výkladu a vzorových vět se snažíme uhádnout význam slovíčka. Výhodou těchto slovníků je, že nutí k přemýšlení a zároveň se učíme používat slovíčka ve větách a frázích. Lépe si slovíčko zapamatujeme a jsme schopni ho používat v kontextu. Přestáváme překládat slovíčka do rodného jazyka a začínáme myslet v cizím jazyce. Hledáním slovíček si neustále opakujeme a učíme se další a další slovíčka. Zde jsou některé výkladové slovníky pro angličtinu.

Cambridge Dictionary

Cambridge Dictionary – výkladový slovník Cambridge University Press. Věty obsahují aktivní odkazy na některá použitá slovíčka. Je uvedeno dost vzorových vět, ze kterých lze poznat význam slovíčka. Součástí stránek je i translátor a gramatika. Výslovnost slovíček je psaná i namluvená ve verzi americké i britské.

Slovník má i zjednodušenou anglicko-českou variantu, která obsahuje stručný překlad slovíčka do češtiny, nicméně v této variantě je pouze psaná výslovnost a celkově je tato verze příliš zjednodušena. Proto pro výklad slovíčka a jeho použití ve frázích je lepší čistě anglická varianta slovníku.

Jde o můj nejoblíbenější výkladový slovník. PR 6/10.

Macmillan Dictionary

Macmillan Dictionary – slovník ukazuje důležitost slovíček formou hvězdiček, výslovnost je namluvena. U slovíčka je uveden základní jeho význam a vzorové věty. Součástí je slovník synonym. Na některá slovíčka ve větách lze klikat. PR 5/10.

Collins Dictionary

Collins Dictionary – slovník rozlišuje americkou a britskou angličtinu včetně použití slovíčka a výslovnosti. Výslovnost je namluvena. Slovíčka, na která lze klikat, jsou podtržena. Slovník ukazuje důležitost použití daného slovíčka. Je uvedeno hodně příkladů vět se slovíčkem. Součástí je i překlad do češtiny a dalších jazyků. PR 5/10.

Dictionary.com

Dictionary.com – ve slovníku lze na všechna slovíčka klikat. Součástí slovníku je namluvená výslovnost a příklady použití slovíčka ve větách. K dispozici je též slovník synonym. PR 6/10.

Lexico

Lexico – slovník od OXFORDu. Výslovnost je namluvena. Lze zobrazit dodatečné příklady použití slovíčka, kterých je opravdu hodně, ale jsou náročnější na překlad. Na slovíčka nelze klikat. PR 5/10.

Merriam-Webster

Merriam-Webster – na slovíčka ve slovníku nelze klikat. Uvedena je nahraná výslovnost. K dispozici je pouze pár vzorových příkladů. Další fráze jsou stahovány z reálných stránek z webu. Součástí jsou i synonyma a dodatečné informace či odkazy na články týkající se daného tématu. PR 7/10.

Oxford Learner’s Dictionaries

Oxford Learner’s Dictionaries – slovník je určený pro studenty. Použité věty jsou jednoduché na pochopení. K dispozici jsou i dodatečné příklady, které jsou opět jednoduché. Uvedena je namluvená americká i britská výslovnost. Na slovíčka ve větách nelze klikat. PR 5/10.

Longman English Dictionaries

Longman English Dictionaries – zobrazena je důležitost slovíčka. Výslovnost je namluvena britskou i americkou angličtinou. Na slovíčka ve větách obvykle nelze klikat, na některé lze klikat. Vzorové věty jsou celé namluveny. U slovíčka je uvedena gramatika a vysvětleny použité fráze a vazby včetně příkladů ve větách. PR 5/10.

The Free Dictionary by Farlex

The Free Dictionary by Farlex – výkladový slovník od společnosti Farlex. Je uveden anglicky výklad slovíčka a citace výkladu pojmu z různých zdrojů. Slovník umožňuje klikat na každé slovíčko ve výkladu se zobrazením jeho významu. Slovník je více komplexní, ale náročnější pro použití.

The free dictionary by Farlex má odkazy u hledaného slovíčka na příslušný: Dictionary, Thesaurus, Medical Dictionary, Legal Dictionary, Financial Dictionary, Acronyms, Idioms, Encyclopedia, Wikipedia Encyclopedia, takže si můžeme projít význam slovíčka a použití slovíčka z různých úhlů pohledu. Tezaurus je grafický. Výslovnost je nahraná a je uvedena jak americká, tak i anglická. PR 6/10.

Vocabulary.com Dictionary

Vocabulary.com Dictionary – výslovnost je namluvena, kromě základního vysvětlení slovíčka jsou uvedeny příklady použití z praxe přímo z citovaných článků na webu. PR 5/10.

FORVO

FORVO – není slovníkem v pravém slova smyslu, ale zaměřuje se na nahrávky slovíček a frází. U konkrétního slovíčka najdeme mnoho příkladů výslovnosti od rodilých mluvčích včetně namluvených vzorových vět. PR 3/10 (5/10).

SkELL

SkELL – prohledává internet a k danému slovíčku nám nabídne věty, ve kterých je slovíčko použito. Přehledně ukáže podobná slovíčka a slovíčka se kterými se slovíčko pojí. Je dostupný i pro češtinu a česká slovíčka jako csSkELL. PR 4/10.

Další výkladové slovníky

  • Urban Directory – slovník vytváří lidé. Obsahuje i hanlivá slovíčka a spojení, která se v jiných slovnících nenachází. PR 7/10.
  • ReversoDictionary – u každého slovíčka si můžeme vybrat, zda ho chceme vyslovit, najít apod. Jde o výkladový slovník, který umožňuje překlad i do jiných jazyků. Je uvedeno hodně slovních spojení. Chybí ale příklady ve větách. PR 5/10.
  • Merriam-Webster’s Learner’s Dictionary – u slovíčka je uvedena výslovnost, ale kliknutím na výslovnost se vyvolává nové okno s reklamou, které musíme pak zavřít. Kromě základního vysvětlení slovíčka jsou uvedeny používané fráze. Na slovíčka ve větách nelze klikat. PR 5/10.
  • American Heritage Dictionary – u slovíčka je uvedena výslovnost, ale kliknutím na výslovnost se vyvolává nové okno, které musíme pak zavřít. Kromě základního vysvětlení slovíčka jsou uvedeny používané fráze. Na slovíčka ve větách nelze klikat. PR 5/10.
  • Your dictionary – slovník je jednoduchý se základním vysvětlením a příklady. Je uvedena namluvená výslovnost. Na slovíčka ve větách nelze klikat. PR 6/10.
  • Glosbe – obsahuje vícero nahrávek slovíčka, jsou k dispozici i vzorové fráze a věty. PR 5/10.
  • Linguee – toto není slovník v pravém slova smyslu. Web najde použití daného slovíčka na internetu a interaktivně přeloží daný odstavec, kde je slovíčko použito. PR 5/10.

Mobilní aplikace

Autor: Jitka Vachtová

Doučuji angličtinu, matematiku a účetnictví online (celá ČR) po Skype za používání webové tabule a tabletu. Máte-li o výuku zájem, kontaktujte mne.