Německé výkladové slovníky

Výkladové slovníky popisují a vysvětlují slovíčko za použití shodného jazyka jako je hledané slovíčko. Jsou vhodné pro středně pokročilé studenty. Jsou slovníkem typu: němčina-němčina.

Z výkladu a vzorových vět se snažíme uhádnout význam slovíčka. Výhodou těchto slovníků je, že nutí k přemýšlení a zároveň se učíme používat slovíčka ve větách a frázích. Lépe si slovíčko zapamatujeme a jsme schopni ho používat v kontextu. Přestáváme překládat slovíčka do rodného jazyka a začínáme myslet v cizím jazyce. Hledáním slovíček si neustále opakujeme a učíme se další a další slovíčka. Zde jsou některé výkladové slovníky pro němčinu.

The Free Dictionary by Farlex

The Free Dictionary by FARLEX (Deutsches Wörterbuch / German Dictionary) – výkladový slovník od společnosti Farlex. Je uveden německý výklad slovíčka a citace výkladu pojmu z různých zdrojů s překladem do angličtiny. Větičky jsou namluveny. Slovník umožňuje klikat na každé slovíčko ve výkladu se zobrazením jeho významu. Slovník je více komplexní, ale náročnější pro použití. PR 4/10 (6/10).

DUDEN

DUDEN – slovník ukazuje používanost a důležitost slovíčka. Web je ale přeplněný reklamou. K dispozici je gramatika i výslovnost slovíčka, ale není to přímo intuitivně uvedeno hned u slovíčka. PR 6/10.

DWDS

DWDS – u slovíčka je uveden význam včetně nahrané výslovnosti. K dispozici je pár větiček s použitím slovíčka. PR 5/10.

Glosbe

Glosbe – obsahuje vícero nahrávek slovíčka, jsou k dispozici i vzorové fráze a věty. PR 4/10 (5/10).

FORVO

FORVO – není slovníkem v pravém slova smyslu, ale zaměřuje se na nahrávky slovíček a frází. U konkrétního slovíčka najdeme mnoho příkladů výslovnosti od rodilých mluvčích včetně namluvených vzorových vět. PR 3/10 (5/10).

SkELL

SkELL – prohledává internet a k danému slovíčku nám nabídne věty, ve kterých je slovíčko použito. Přehledně ukáže podobná slovíčka a slovíčka se kterými se slovíčko pojí. Je dostupný i pro češtinu a česká slovíčka jako csSkELL. PR 4/10.

Mobilní aplikace

Autor: Jitka Vachtová

Doučuji angličtinu, matematiku a účetnictví online (celá ČR) po Skype za používání webové tabule a tabletu. Máte-li o výuku zájem, kontaktujte mne.